ArabicChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseRussianSpanish
Guests
Rooms

Hotel Viktor

Kremnická 2009/26, 851 01 Bratislava - Petržalka, Slovakia
Show on map
3/5

Novopostavený moderný hotel v blízkosti centra Bratislavy ponúka vysoký štandard ubytovania pre biznis klientelu, rodiny s deťmi, turistov, či aktuálne pre fanúšikov rôznych podujatí.

Hotel Viktor*** disponuje 70-timi izbami s celkovou kapacitou 152 lôžok. Ubytovanie poskytujeme v dvojlôžkových izbách so spojenými alebo oddelenými lôžkami. Pre ešte väčšie pohodlie môžete využiť šesť apartmánov. Izby sú vybavené kvalitným moderným nábytkom, pôsobia príjemne a útulne. Pre väčší komfort klientov máme v ponuke aj izby DeLuxe s manželskou posteľou.

Celý hotel vrátane izieb je klimatizovaný, v každej izbe je možné pripojiť sa na internet (pevné aj wi-fi pripojenie) a hotel spĺňa najnovšie bezpečnostné štandardy.

Hosťom je k dispozícií bezplatné parkovanie v podzemnej garáži a pred hotelom.  Bližšie informácie na www.hotelviktor.sk

Hotel je situovaný v tichej časti Bratislavy, medzi rodinnými domami, ktorá je zároveň len pár ulíc od diaľnice D1 a D2, priam v priesečníku týchto významných dopravných tepien.
GPS: N48.126326426°, E17092033625°
Turisti prechádzajúci cez Bratislavu istotne ocenia tiež blízkosť železničnej stanice Petržalka, cez ktorú smerujú všetky vlaky do Rakúska a zároveň z nej odchádzajú aj vlaky smerom na východ Slovenska. Táto stanica je vzdialená len približne 500 metrov od hotela.

 

The newly built modern hotel near the center of Bratislava offers a high standard of accommodation for business clients, families with children, tourists, or currently for fans of various events.

Hotel Viktor *** has 70 rooms with a total capacity of 152 beds. We provide accommodation in double rooms with connected or twin beds. You can use six apartments for even greater comfort. The rooms are equipped with quality modern furniture, they look pleasant and cozy. For greater comfort of clients, we offer DeLuxe rooms with a double bed.

The entire hotel, including the rooms, is air-conditioned, in each room it is possible to connect to the Internet (fixed and wi-fi connection) and the hotel meets the latest security standards.

Free parking is available in the underground garage and in front of the hotel. More information at www.hotelviktor.sk

Room 50 euro per/night

Deluxe room 55 euro per/night

Apartment 100 euro per/night

City tax 1,70 euro per person per/night

Breakfast 8 euro per person per/day

 

-Standard Double Room/Twin room with city tax for 2 persons 53,40 euro per/night 

-Standard Double Room/Twin room with 2 Breakfast and city tax for 2 perons 69,40 euro per/night

– Apartment  for 4 persons 106,80 euro per/ night

– Apartment for 4 persons with breakfast 138,80 euro per/night
The hotel is situated in a quiet part of Bratislava, between family houses, which is also just a few streets from the D1 and D2 motorways, right at the intersection of these important arteries.
GPS: N48.126326426 °, E17092033625 °
Tourists passing through Bratislava will certainly appreciate the proximity of the Petržalka railway station, through which all trains go to Austria and at the same time trains to the east of Slovakia leave. This station is only about 500 meters from the hotel.

 

 

Available Package Types

SIMPLE
60.00 €

* Please indicate the package you want on the accommodation website, once you click the book now button

Tennis Friendly Facilities

View Coaches available in the area.

Don’t miss the upcoming events

Scroll to Top

Be a Member!

Get full access to all TennisFriendlyHotels, Tennis Academies and Coaches!

Get your personal discount code.

Discover our monthly Give Aways and get many Discounts!